Istnieje wiele różnych sposobów na obróbkę, ale to laser CNC należy do tych najnowocześniejszych. Precyzyjność, bezpieczeństwo oraz szybkość pracy — metoda ta pozwala na uzyskanie dowolnych kształtów w obrabianym materiale i świetnie sprawdza się w różnorodnych branżach.

Jak działa laser CNC i jakie są jego zalety?

CNC (z ang. Computerized Numerical Control) to komputerowy system sterowania przeznaczony do urządzeń numerycznych. Oznacza to, że urządzenie wykorzystujące tę technologię można dowolnie zaprogramować. To właśnie dzięki temu maszyny wykorzystujące wiązki lasera zapewniają dokładnie cięcie rozmaitych wzorów. Obecnie lasery CNC składają się z takich elementów jak: źródła wiązki laserowej, głowicy, soczewki oraz regulatora ciśnienia gazu. Ponadto urządzenia, w zależności od rodzaju, mogą być wyposażone w praktyczne agregaty chłodzenia, stoły wymienne i intuicyjne parametry cięcia.

Ploter laserowy do grawerowania to urządzenie peryferyjne do tworzenia obrazów i kształtów poprzez bezdotykową obróbkę termiczną. Pozwala na wykonanie niemal każdego wzoru na praktycznie wszystkich materiałach — od papieru po metal. Grawer laserowy wyglądem przypomina standardową drukarkę lub współczesne urządzenie do druku 3D. W metalowej obudowie umieszczony jest płaski blat roboczy o określonej powierzchni, nad którym na prowadnicy znajdują się ruchoma głowica i tuba z laserem.

Punktem wyjściowym pracy z grawerką laserową jest przygotowanie projektu w odpowiednim programie graficznym. Większość ploterów jest kompatybilna z podstawowymi wariantami oprogramowania, np. AutoCad, Photoshop czy InDesign. Gotowy projekt trzeba przesłać do urządzenia i wybrać odpowiednie parametry, czyli moc i szybkość lasera, a także głębokość cięcia, którą określa wartość ppi (liczba błysków na punkt).

Grawerowanie i cięcie laserowe to procesy obróbki termicznej, które wykorzystują wąsko ukierunkowaną wiązkę światła emitowaną przez specjalną tubę. Z niej za pomocą systemu luster i soczewek promień trafia najpierw do ruchomej karetki, a następnie do głowicy plotera, gdzie znajduje się specjalna soczewka, która skupia i stabilizuje laser w różnych warunkach pracy. Promień w kontakcie z konkretnym materiałem powoduje jego topienie się, wypalanie lub odparowywanie, tworząc na jego powierzchni wybrany wzór. W zależności od rozmiaru blatu oraz maksymalnej mocy plotery warunkowo dzieli się na profesjonalne oraz te przeznaczone do użytku amatorskiego.

Dzięki swojej budowie oraz możliwości regulowania mocy wiązki, ploter laserowy do sklejki pozwala stworzyć bardzo precyzyjne cięcia i grawerunki. Za sprawą soczewek, które mogą się przemieszczać, wiązka wytwarzana przez tubę jest wysyłana do dowolnego punktu obrabianej powierzchni. Dodatkowo karetka plotera do drewna porusza się zwykle na osiach X i Y, a w przypadku urządzeń z możliwością regulacji wysokości stołu — także na osi Z.

Może zaskoczyć Cię, jak wiele możliwości tworzenia niezwykłych przedmiotów i projektów daje ploter laserowy.

Od dekoracji ściennych po , sezonowe ozdoby bożonarodzeniowe czy wielkanocne do domu lub do swojej sali przedszkolnej, wyjątkowe ramy na lustra i obrazy, tarcze zegarów, podkładki pod naczynia, a także niezwykłą biżuterię i modne ostatnio puzzle 3D ze sklejki i wiele innych przedmiotów.

Masz pomysł i chciał byś go urzeczywistnić zadzwoń
782-818-758
lub napisz
swiat3drewna2gmail.com

razem go zrealizujemy, zapraszamy do współpracy!

Drewno i Natura