Drewno orzechowe – pochodzenie
Drewno orzechowe pozyskuje się z drzew z rodziny orzechowatych, należącej do rzędu bukowców. Najpopularniejszym i tym samym najczęściej spotykanym gatunkiem jest orzech włoski, jednak oprócz niego spotkać można również orzech czarny, który ceniony jest ze względu na charakterystyczne, ciemne zabarwienie oraz kilka innych odmian o znacznie mniejszym znaczeniu.
Gatunki orzecha: na świecie rośnie około 15 gatunków orzecha w tym występujące w Polsce orzech włoski (Juglans regia), orzech czarny (Juglans nigra), orzech szary (Juglans cinera).
Inne rzadko spotykane u nas orzechy to orzech ajlantolistny (Juglans ailantifolia), orzech sercowaty (Juglans cordiformis) i orzech mandżurski (Juglans mandshurica, Juglans stenocarpa).
Orzech włoski
Orzech Włoski: drewno średnio twarde i średnio ciężkie, twardziel niejednorodnie zabarwiona, bogata w smugi i pasy, w młodszych pniach jaśniejsza brunatno zielonkawa, w starszych ciemnobrązowo, fioletowo-czarna. Biel jasno szara różnej szerokości w zależności od wieku i odmiany orzecha. Rysunek poszczególnych słojów słabo zaznaczony, jednak bogactwo i rozmaitość barwnych plam, pasów i smug powodują że jest uważany za najbardziej szlachetny, dekoracyjny i ekskluzywny gatunek rosnący w Polsce. Drewno ma ogólnie dobre własności mechaniczne, jest stosunkowo trwałe i naturalnie oleiste z delikatnym połyskiem. Tradycyjnie używany na meble wysokiej klasy, drobne elementy ozdobne, dekoracje, deski do serów.